Plugins - Akismet - en to th translation catalogue (118 entries)

en: %1$s changed the comment status to %2$s.
th: %1$s เปลี่ยนสถานะความเห็นเป็น %2$s

en: %s ago
th: %s มาแล้ว

en: %s approved | %s approved
th[0]: %s อนุมัติ

en: %s false positive | %s false positives
th[0]: %s ด้านบวกปลอม

en: %s missed spam | %s missed spam
th[0]: %s สแปมที่พลาดไป

en: %s reported this comment as not spam.
th: %s รายงานว่าความเห็นนี้ไม่เป็นสแปม

en: %s reported this comment as spam.
th: %s รายงายว่าความเห็นนี้เป็นสแปม

en: (undo)
th: (ยกเลิก)

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
th[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> ได้ป้องกันเว็บไซต์ของคุณจาก %2$s ความเห็นสแปมแล้ว

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
th[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> ได้ปกป้องเว็บคุณจาก <a href="%2$s">%3$s ความเห็นสแปม</a>.

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
th: <a href="%s">Akismet</a> ปิดกั้นข้อความสแปมที่มาเขียนในบล็อกของคุณ

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
th[0]: <strong class="count">%1$s ความเห็นสแปม</strong> ถูกปิดกั้นโดย <strong>Akismet</strong>

en: Account
th: บัญชี

en: Accuracy
th: ความถูกต้อง

en: Active
th: เปิดใช้งาน

en: Akismet Configuration
th: การปรับค่าอะคิสเมท (Akismet)

en: Akismet FAQ
th: Akismet คำถามที่ถามบ่อย

en: Akismet Setup
th: การตั้งค่า Akismet

en: Akismet Stats
th: สถิติของ Akismet

en: Akismet Support
th: ฝ่ายช่วยเหลือ Akismet

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
th: Akismet พบว่าความเห็นนี้เป็นสแปมระหว่างตรวจสอบอีกครั้งอัตโนมัติ

en: Akismet caught this comment as spam.
th: Akismet จับความเห็นนี้เป็นสแปม

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
th: Akismet ล้างความเห็นนี้ระหว่างการลองใหม่อัตโนมัติ

en: Akismet cleared this comment.
th: Akismet ล้างค่าความเห็นนี้แล้ว

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
th: Akismet พบปัญหากับการร้องขอ SSL ล่าสุดและได้ทำการปิดใช้งานชั่วคราว  มันจะเริ่มใช้งาน SSL สำหรับการร้องขออีกครั้งเร็ว ๆ นี้

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
th: Akismet ช่วยกรองสแปมให้  เพื่อที่คุณจะได้สนใจกับสิ่งที่สำคัญกว่า

en: Akismet has detected a problem.
th: Akismet ตรวจพบปัญหา

en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
th[0]: Akismet ช่วยคุณประหยัดเวลาได้ %d ชั่วโมง

en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
th[0]: Akismet ช่วยคุณประหยัดเวลาได้ %d นาที

en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
th[0]: Akismet ช่วยคุณประหยัดเวลาได้ %s วัน

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
th: Akismet ตรวจสอบใหม่และจับความเห็นนี้เป็นสแปม

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
th: Akismet ตรวจสอบใหม่และล้างค่าความเห็นนี้แล้ว

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
th: Akismet ไม่สามารถตรวบสอบความเห็นนี้ (ตอบกลับ: %s) แต่จะลองใหม่อีกครั้งอัตโนมัติ

en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
th: Akismet ไม่สามารถตรวจสอบใหม่ความเห็นนี้ (ตอบกลับ: %s).

en: All systems functional.
th: คำสั่งของระบบทั้งหมด

en: All time
th: เวลาทั้งหมด

en: Always put spam in the Spam folder for review.
th: ย้ายข้อความสแปมไปไว้ในโฟลเดอร์สแปมเสมอเพื่อรอการตรวจสอบ

en: Awaiting spam check
th: กำลังรอการตรวจสอบสแปม

en: Cancelled
th: ยกเลิก

en: Change
th: เปลี่ยนแปลง

en: Cheatin&#8217; uh?
th: ต้องการโกงหรือ?

en: Check for Spam
th: เลือกเป็นสแปม

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
th: กรุณาเลือกว่าจะลบความเห็นสแปมแย่ ๆ โดยอัตโนมัติหรือจะนำสแปมทั้งหมดเข้าไปเก็บไว้ในโฟลเดอร์สแปม

en: Cleaning up spam takes time.
th: การลบข้อความสแปมต้องใช้เวลาบ้าง

en: Cleared by Akismet
th: เคลียร์โดย Akismet

en: Click the Use this Key button.
th: กดที่ปุ่มใช้คำนี้

en: Comment History
th: ประวัติความเห็น

en: Comment status was changed to %s
th: สถานะความเห็นเปลี่ยนเป็น %s

en: Comments
th: ความเห็น

en: Contact Akismet support
th: ติดต่อฝ่ายสนับสนุนของ Akismet

en: Copy and paste the API key into the text field.
th: คัดลอกและวาง API key ในช่องข้อความ

en: Disabled.
th: ปิดใช้งานแล้ว

en: Disconnect this account
th: ตัดการเชื่อมต่อบัญชีนี้

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
th: แสดงตัวเลขความเห็นสแปมที่ Akisment ดักจับได้

en: Enabled.
th: เปิดใช้งานแล้ว

en: Enter an API Key
th: ใส่ API Key

en: Enter/remove an API key.
th: ใส่/เอาออก API key

en: Flagged as spam by %s
th: ถูกบันทึกว่าเป็นสแปมโดย %s

en: Flagged as spam by Akismet
th: ถูกบันทึกว่าเป็นสแปมโดย Akismet

en: For more information:
th: รายละเอียดเพิ่มเติม:

en: For more information: %s
th: สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม: %s

en: History
th: ประวัติ

en: If you already have an API key
th: ถ้าคุณมี API key แล้ว

en: Manually enter an API key
th: ใส่ API key ด้วยตัวเอง

en: Missing
th: หายไป

en: Network functions are disabled.
th: คำสั่งเน็ตเวิร์คใช้งานไม่ได้

en: New to Akismet
th: มือใหม่กับ Akismet

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
th: ไม่ต้องกังวล โปรดติดต่อเราแล้วเราจะหาสาเหตุให้

en: Note:
th: บันทึก:

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
th: บนหน้านี้ คุณสามารถตั้งค่าปลั๊กอิน Akismet

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
th: บนหน้านี้ คุณสามารถเห็นสถิติของตัวกรองการสแปมบนเว็บไซต์ของคุณ

en: Overview
th: ภาพรวม

en: Past six months
th: หกเดือนที่แล้ว

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
th: โปรด <a href="%1$s">อัปเกรดเวิร์ดเพรส</a> มายังรุ่นปัจจุบัน หรือ <a href="%2$s"> ดาวน์เกรดปลั๊กอิน Akismet มายังรุ่น 2.4</a>

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
th: กรุณาตรวจสอบ <a href="%s">การตั้งค่า Akismet</a>ของคุณ และติดต่อโฮสท์ของคุณถ้าคุณยังเจอปัญหาอยู่

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
th: กรุณาติดต่อ<a href="%s" target="_blank">ฝ่ายสนับสนุนของ Akismet</a>เพื่อขอรับความช่วยเหลือ

en: Please update your payment information.
th: โปรดอัปเดตข้อมูลการจ่ายเงินของคุณ

en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
th: กรุณาเยี่ยมชม<a href="%s" target="_blank">หน้าบัญชีผู้ใช้งาน Akismet</a> เพื่อเปิดสิทธิสมาชิกของคุณอีกครั้ง

en: Privacy
th: ส่วนตัว

en: Re-adding...
th: กำลังเพิ่มอีกครั้ง...

en: Remove this URL
th: ลบ URL นี้

en: Removing...
th: กำลังลบ

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
th: แสดงจำนวนความเห็นที่อนุมัติข้าง ๆ แต่ละความเห็นของผู้เขียนในหน้าแสดงรายชื่อความเห็น

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
th: ลงทะเบียนสำหรับบัญชีบน %s เพื่อรับ API Key

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
th: ลบสแปมแย่ ๆ ที่แพร่กระจายในเว็บอย่างเงียบ ๆ เพื่อที่ฉันจะได้ไม่ต้องเห็นมัน

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
th: บางความเห็นยังไม่ได้รับการตรวจสอบว่าเป็นสแปมหรือไม่โดย Akismet  ความเห็นเหล่านี้จะถูกพักไว้ชั่วคราวสำหรับการตรวจสอบและจะถูกเช็คอีกรอบโดยอัตโนมัติในภายหลัง

en: Spam Blocked
th: สแปมที่ถูกบล็อค

en: Spam blocked | Spam blocked
th[0]: ข้อความสแปมที่ถูกปิดกั้น

en: Status
th: สถานะ

en: Strictness
th: เข้มงวด

en: Subscription Type
th: ประเภทรับข่าว

en: Suspended
th: ระงับชั่วคราว

en: Temporarily disabled.
th: ปิดใช้งานชั่วคราว

en: The API key you entered could not be verified.
th: API คีย์ที่คุณใส่ไม่สามารถใช้ยืนยันตัวตนได้

en: The Akismet subscription plan
th: แผนรับข่าวของ Akismet

en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปที่ akismet.com ได้  กรุณาอ้างถึง <a href="%s" target="_blank">คำแนะนำของเราเกี่ยวกับไฟร์วอลล์</a> และตรวจสอบการตั้งค่าเซิร์ฟเวอร์ของคุณ

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
th: key ที่คุณใส่ใช้ไม่ได้  กรุณาเช็คอีกครั้ง

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
th: สถานะรับข่าว - ใช้งานอยู่, ยกเลิก, รอการตรวจสอบ

en: There is a problem with your API key.
th: มีปัญหากับ API key ของคุณ

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
th[0]: มี <a href="%2$s">%1$s ความเห็น</a> ในคิวข้อความสแปมของคุณในตอนนี้

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
th: ไม่มีอะไรเลยใน <a href='%s'>คิวข้อความสแปม</a> ในตอนนี้

en: This comment was reported as not spam.
th: ความเห็นนี้ถูกแจ้งมาว่าไม่เป็นสแปม

en: This comment was reported as spam.
th: ความเห็นนี้ถูกแจ้งมาว่าเป็นสแปม

en: Title:
th: หัวข้อ:

en: URL removed
th: ลบ URL แล้ว

en: Un-spammed by %s
th: เลิกบันทึกว่าเป็นสแปมโดย %s

en: Upgrade
th: อัปเกรด

en: View comment history
th: ดูประวัติความเห็น

en: We cannot process your payment. Please <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
th: เราไม่สามารถทำการจ่ายเงินของคุณได้  โปรด<a href="%s" target="_blank">อัปเดตข้อมูลการจ่ายเงินของคุณ</a>

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
th: คุณสามารถช่วยเหลือเราต่อสู้กับสแปมและอัปเกรดบัญชีของคุณโดย <a href="%s" target="_blank">อุทิศปริมาณ token</a>

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
th: คุณยังไม่มีแผนการใช้ Akismet

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
th: คุณต้องใส่ API key เพื่อเปิดใช้งานบริการ Akismet บนเว็บไซต์ของคุณ

en: Your Akismet plan has been cancelled.
th: แผนการใช้ Akismet ของคุณถูกยกเลิกแล้ว

en: Your Akismet subscription is suspended.
th: สมาชิก Akismet ของคุณถูกระงับใช้ชั่วคราว

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
th: เว็บเซิร์ฟเวอร์ของคุณไม่สามารถสร้างการร้องขอ SSL ติดต่อผู้ให้บริการเว็บโฮสท์ของคุณและขอให้พวกเขาเพิ่มการสนับสนุนการร้องของ SSL (SSL requests)

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
th: เว็บโฮสท์ของคุณ หรือผู้ควบคุมเซิร์ฟเวอร์ปิดการใช้งานคำสั่ง PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code>  <strong>Akismet ไม่สามารถทำงานอย่างถูกต้องได้จนกว่าจะแก้ไขสิ่งนี้ก่อน</strong>  กรุณาติดต่อเว็บโฮสท์ของคุณหรือผู้ควบคุมไฟร์วอลล์และให้<a href="%s" target="_blank">รายละเอียดเกี่ยวกับสิ่งที่ระบบ Akismet ต้องการ</a>แก่พวกเขา

[ctx: comments]
en: Spam
th: สแปม
